Paslanmaz Çelik Nedir ve Paslanmaz Çelik Tarihçesi

      Paslanmaz çelik 1913 yılında malzeme bilimcisi İngiliz Harry Brearly tarafından bulunmuştur. Silahlar için farklı çelikleri araştırması sırasında %13 Cr içeren çeliklerin aylarca korozyona direnç gösterdiğini fark etmiştir. Paslanmaz çelik türleri 5'e ayrılır: Östenitik [Fe-Cr-Ni-(Mo)], Ferritik [Fe-Cr-(Mo)], Dubleks [Fe-Cr-Ni-(Mo)-N], Martenzitik [Fe-Cr-C-(Ni-Mo)], Çökelti Sertleştirilmiş [Fe-Cr-Ni-(Mo-Al-Cu-Nb)-N].

   Östenitik [,]

      Korozyona dayanıklı çeliklerin en önemli bölümünü oluştururlar. Paslanmaz çeliğin en yaygın türüdür. Mıknatıslanmaz özelliktedir. Şekillendirilme ve kaynak kabiliyetleri yüksektir. Çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklarda kullanıma uygunlardır. %16 – 25 arasında krom, %0,02 – 0,08 arasında karbon içerirler.

   Ferritik [Fe-Cr-(Mo)]

      %30’a kadar krom ve %0,12’den az karbon içerirler. Isıl işlemle sertleştirilemezler. Gerilmeli korozyon çatlağına karşı dirençlerinden ötürü tercih edilirler. Şekillendirilme ve kaynak kabiliyetleri östenitik paslanmaz çeliklere kıyasla daha düşüktür. Manyetiklerdir ve daha ucuzdurlar.

   Dubleks [Fe-Cr-Ni-(Mo)-N]

      Mikroyapıları %50 östenitik ve %50 ferritiktir. Bu sayede mukavemetleri de daha üst seviyededir. Gerilmeli korozyon çatlağına direnç gösterirler. Kaynak kabiliyetleri yüksektir. Ancak elektrot ve ısı seviyesine dikkat edilmelidir. Orta derecede şekillendirilebilirler. %50 östenitik fazlarından ötürü ferritik, martensitik ve PH tipler kadar olmasa da manyetiklerdir.

   Martenzitik [Fe-Cr-C-(Ni-Mo)]

      Bu çelikler krom ve daha düşük karbon muhteviyatı (maksimum %1) ile ferritik çeliklere benzer özelliktedir. Bu sayede karbon ve düşük alaşımlı çeliklerde olduğu gibi sertleştirme ve pekleştirmeye uygundurlar. Yüksek mukavemet ve orta derece korozif ortamlarda kullanıma uygundurlar. Plaka ve levha gibi yassı şekillerde yaygındırlar. Manyetiklerdir.

   Çökelti Sertleştirilmiş [Fe-Cr-Ni-(Mo-Al-Cu-Nb)-N]

      Yapısına bakır, niobyum ve alüminyum ilave edilmesi ile oldukça yüksek mukavemete sahip olabilirler. Yüksek mukavemet ve korozyon direncine sahiptirler. Havacılık ve bazı ileri teknoloji gerektiren endüstrilerde kullanılırlar.     Adres -> Demirciler Sitesi 4.Yol No : 27 Zeytinburnu/İstanbul
     Tel      -> +90 212 416 73 36 --- +90 212 416 73 37
     Fax     -> +90 212 416 73 38

     Email -> info@ensametal.com